Ekologiczne podpaski i wkładki. Czym różnią się od podobnych produktów w sieciach handlowych? Dlaczego są tak duże różnice w cenach produktów? To tylko trzy pytania spośród wielu, które nurtują nasze Klientki.
Aby zrozumieć różnice, trzeba zagłębić się w budowę samej podpaski lub wkładki. To stanowi podstawę do zrozumienia, czym różnią się od siebie poszczególne produkty. Sama podpaska jako taka ma warstwę wierzchnią, wsad absorbcyjny i warstwę dolną. Najlepsze i najdroższe podpaski posiadają warstwę wierzchnią wykonaną z certyfikowanej bawełny organicznej. Pozwala to zredukować do minimum ewentualne prawdopodobieństwo alergii wynikające z użycia składników z tworzyw sztucznych lub składników wybielanych chemicznie. Wkład absorbcyjny to element, który wiąże w sobie całą wilgoć podczas stosowania podpaski. W najlepszych i najdroższych podpaskach i wkładkach, jako wsad stosuje się certyfikowaną bawełnę organiczną, która doskonale pochłania i wiąże wilgoć. Ostatni element to dolna warstwa podpaski, która coraz częściej wykonywana jest z biofolii czyli tworzywa syntetycznego, które jest przyjazne dla środowiska i ulega szybkiej biodegradacji. Oczywiście sama podpaska powinna być indywidualnie zapakowana, aby uniemożliwić jej zanieczyszczenie. Całość pakuje się w... nie w folię, tylko w zbiorcze opakowanie z biofolii (np. Vuokkoset) lub w ekstremalnie ekologicznych przypadkach w szary nielakierowany karton (np. Ginger Organic).
A teraz dla odmiany prześledźmy budowę mainstreamowych produktów: warstwa wierzchnia bawełniana, chlorowana w celu uzyskania czystej bieli, wsad absorbcyjny wykonany z tworzyw sztucznych o dużej absorbcyjności, dolna warstwa z folii lub czasami biofolii. Opakowanie najczęściej ze zwykłej nadrukowanej folii.
No i co z tego, może ktoś powiedzieć. Przecież i tak po użyciu to wyrzucam, więc co mnie to obchodzi. I tutaj krótka odpowiedź: To co sztuczne wymaga przetworzenia lub leży na składowiskach przez dziesiątki lat. Pomijamy tu kwestię zdrowia użytkowniczki, która stosując produkty mainstreamowe naraża się na alergie i wchłania przez skórę, odkładające się w organizmie toksyny, które po latach mogą odezwać się w postaci bardzo poważnych schorzeń. Stosując produkty wykonane z surowców naturalnych i będące w pełni biodegradowalne, dbamy przede wszystkim o siebie, ale przy okazji dbamy też o to co nas otacza. Podpaska czy wkładka biodegradowalna, która ulega rozkładowi po 2-3 latach, nie czyni szkód środowisku i nie pozostaje na wysypisku przez dziesiątki lat. Opakowanie kartonowe można przetworzyć i będąc w obiegu wielokrotnie, redukuje zapotrzebowanie na drewno.
Część producentów rozwija swoje technologie, korzystając z zasobów, które są na wyciągnięcie ręki w miejscu ich produkcji. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku fińskiej marki Vuokkoset, która do produkcji wsadów absorbcyjnych w swoich produktach używa pulpy celulozowej z fińskich lasów. Podsumowując -ekologiczne, biodegradowalne produkty higieniczne to nie tylko moda na bycie "Eco", to sposób na minimalizowanie zagrożeń zdrowotych i dbałość o nasze otoczenie.